Muğla Dalaman Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Muğla Dalaman Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Dalaman 1983  yılında ilçe  haline  gelmiştir. Dalaman Türkiye'nin  Güneybatı  kısmında,  Batı  Akdeniz’in  uç  bölgesinde  bulunur. İlçe  merkezi  denizden yüksekliği 15  metredir.

Dalaman   Ortaca , Köyceğiz  ve  Fethiye  ile  Çameli  ilçesi  arasında  yer  alır.

İlçenin  yaklaşık  altmışbin  hektardır. Bunun  yarıdan fazlası  ormanlık  yaklaşık on bin  hektarı ise  kültür  arazidir. Dalaman  Çayı  Ege  ve   Akdeniz bölgelesi geçiş  noktasında  bulunmaktadır. Dalaman  kuş  bakımından  zengin  bir  deltadır. Koyları ile  Yat  Turizmine  son  derece  elverişli bir yerdir.

Dalaman'ın  iklimi  tipik  Akdeniz  iklimidir. Dalaman kışları  ılık  ve  yağışlı,  yazları  ise  kurak  ve  sıcaktır. Bölgede  Meşe, Kızılçam,   Pıynar, Okaliptüs, Sandal   ve  Çınar  ağacına  bolca  rastlanır. Yörede  dikkat çeken   bir  orman  ürünü  ise  Sığla  ağacıdır.  Gerek  ekonomik  ve  gerekse  tabi  değeri  çok  yüksek  olan  bu  ağaç  dünyada  çok  sınırlıdır  ve  Dalaman da yetişmektedir.

Dalaman da çok hızlı bir gelişme vardır. Köyleri genelde bölgenin en eski yerleşim yerleridir. Yörede turizmle olan ilgi ve ekonomik durumunun iyi olması nedeniyle sürekli bir gelişme içerisindedir ve yeni ve modern binalar yapılmaktadır.

DAlaman da Alman uyruklu şahısların ikamet etmesi turizme canlılık kazandırmıştır. Yat turizmi açısından bir cazibe merkezi olan  koylar, özellikle mavi yolculuğun yapıldığı, ülkemizin en güzel ve görülmeye değer yerlerindendir.

Dalaman bahsettiğimiz üzere doğal güzellikleri barından pek çok koya sahip. Bunların başında ise Gökgemile Koyu bulunur. Bu koyda hem tarihi kalıntılar hem de dinlenip yemek yiyebileceğiniz güzel mekanlar bulabilirsiniz. Buraya Hamam Koyu’ndan yürüyerek ya da Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz . Buradaki harika denize girmenizi de tavsiye ederiz.

Dalaman da rafting yapmanızı da tavsiye ederiz. Dalaman çayı hem yaz sıcağında serin suları hem de rafting fırsatıyla size eğlenceli bir tatil olanağı sağlar. Aynı zamanda çayın etrafında konaklama yapabileceğiniz oteller de bulabilirsiniz.

Dalaman'ın Sarıgerme Plajı , Türk,ye nin en meşhur plajlarından biri...7 km uzunluğunda oldukça geniş bir kumsala sahip plaj muhteşem bir manzara ve masmavi deniz ile sizi bekliyor.

Tarihi yerlerden hoşlanıyorsanız, tabiki Dalaman'ın en önemli antik kentlerinden birini gezmeden olmaz...

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim