Denizli Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Denizli Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Denizli , Türkiye nin Ege ve Akdeniz Bölgesinde toprakları bulunan horozlarıyla ünlü ilidir.Şehirin Milattan önce 260 yıllarda kurulmuştur.

Akhan Kervansarayı : Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan kervansaray , 13. yüzyılda Selçuk Devleti komutanlarından Kara Sungur'un isteği üzerine inşa edilmiştir. St. Philippe Martyrion Kilisesi : Hierapolis Antik Kenti'nde bir tepe üzerinde bulunan St. Philippe Martyrion Kilisesi , bölgenin en eski ve en önemli kalıntılarından biri. İsa’nın havarilerinden St. Apostle Philip ' in anıt mezarı burada bulunmaktadır.

Mesire Alanları Kentin yakın çevresinde bir çok mesire yeri bulunmaktadır. Gökpınar,Vali Çeşmesi, Hisar Değirmenleri, Honaz’da Kocapınar, Güney ilçesi yakınındaki Güney Çağlayanı en çok rağbet gören yerlerdir.

Yeşildere Şelalesi Yüksekliği 55 metre olan ve kışın yağışların etkisiyle genişliği altı metreye yayılan şelalenin çevresi , ilginç kök yapısıyla dikkat çeken 300-400 yaşındaki anıt çınar ağaçları ile çevrili.Çam ormanları ile kaplı bölge de avcılığa, yürüyüşe ve jeep safariye uygun alanlar bulunmakta.

Pamukkale : Beyaz travertenler Çaldağ’ın güney yamacından çıkan ve kalsiyum oksit içeren ırmağın sularıyla oluşmaktadır. Sudaki karbondioksit uçuyor ve geriye kalsiyum kalıyor. Güneş ışığının da etkisiyle beyazlama oluşuyor. Ayrıca Pamukkalede sifalı kaplıcalarda bulunmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti : Bergama krallarından II. Eumenes’in kurduğu ve adının da Bergama’nın kurucusu Talephos’un karısı Hieda’dan geldiği sanılmaktadır. İsa’nın havarilerinden St. Apostle Philip ' in anıt mezarı burada bulunmaktadır.Antik kent travertenlerin hemen yanındaki Pamukkale Müzesi’nden başlanarak gezilebilir.

Colossae Antik Kenti : İl merkezine 25 kilometre uzaklıkta Honaz ilçe merkezine 2 kilometrelik bir mesafede yer alır. Persler döneminde en parlak dönemini yaşamıştır.

Laodikeia : Denizli-Pamukkale yolunun 5. km’sinde Anadolu kiliselerinden biri Laodikeia’da bulunuyor.Kent , surlarla çevrili.Burada bulunan tiyatro , çeşme ve Roma dönemine ait kemer günümüzde de görülebilmektedir. Ayrıca İon tarzı tapınak, odeon ve gymnasion kalıntıları vardır.

Tripolis Antik Kenti : Denizli merkezine 40 km. uzaklıktadır.Kentin güneyinde Çürüksu Vadisi’nde kurulmuş olan çağdaşı Laodikeia’ya 30 km. , Hierapolis’e ise 20 km. uzaklıktadır. Tripolis’in ilk kuruluşunun Lidyalılar zamanında olmasına karşın, yüzeydeki kalıntılar uslup olarak Roma ve Bizans Dönemi mimari özelliklerini ve yapı örneklerini göstermektedir. Tripolis Tiyatrosu , Cavea ,Orkestra , Scene , Tripolis Hamamı gibi görülmesi gereken tarihi meanlar blunmaktadır.

Tabea Antik Kenti : Denizli-Muğla karayolunun 78.km'sinde bulunan Tabae, doğal bir kale görünümündedir. Tabae, Büyük İskender'den sonra Anadolu'da kurulan kent devletlerindendir. Tabae, Hellenistik dönemden günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olmuştur. Antik dönemde kendi adına sikke bastırmıştır.

Honaz Dağı Milli Parkı : Honaz İlçesi sınırları dahilindedir. 21 Nisan 1995 tarihinde milli park olarak ilan edilmiştir. Milli Park alanına Ankara-Denizli devlet karayolu üzerinden ve İzmir-Denizli-Antalya devlet karayolu üzerinden ulaşılabilir.

Sarayköy ilçesine yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta Tekkeköy Kaplıcası , Buldan ilçesine 16 kilometrelik bir mesafede Çizmeli Kaplıcaları ,

Sarayköy'deki SarayKöy kaplıcaları , Denizli Pamukkale'deki termal kaplıcasının bir uzantısı olan Karahayıt Kaplıcaları Denizli deki bazı kaplıcalardır. Karahayıt : Pamukkale’nin 5 km uzağındaki Karahayıt köyünün şifalı suları, hamamları Pamukkale ile aynı özellikleri göstermektedir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim