Çanakkale Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Çanakkale Tarihi - Turistik mekan bilgileri

M.Ö. 3000 yılından beri önemli bir yerleşim merkezi olan Çanakkale , Çanakkale Boğazı sayesinde Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlar. M.Ö. 3000 yılında kurulan Troia , M.Ö. 2500 yıllarında bir depremle yıkılmıştır. Bölge, M.Ö. 7. yüzyılda Batı Anadolu’da büyük bir güç haline gelen Lydia Krallığı’nın egemenliğine girmiş , daha sonraları Pers ve Makendoya krallıkları bölgede hüküm sürmüştür.İskender ‘ in ölümünde sonra Roma ve Bizans bölgeye yerleşmiştir. Karesioğulları ile Türkleşmeye başlayan yöre; daha sonra Osmanlı'ya katılmıştır.

18. yy’a kadar kent olma yolunda belirli bir gelişme gösteren Çanakkale, Boğazlarda ekonomik faaliyetin yoğunlaşması ile bir liman kenti olmaya ve zenginleşmeye başladı.

1.Dünya Savaş ‘ ında İngiliz ve Fransız savaş gemileri Çanakkale Boğazı’ndan geçmek ve Karadeniz’e çıkmak istedikleri için , Çanakkale Boğaz’nı kuşattı. Osmanlı Boğaz’ın iki yanına yerleştirdiği kuvvetlerle donanmanın geçmesine ve karaya çıkmasına izin vermedi. Daha sonra İtilaf kuvvetleri karadan çıkartma yaptılar. Kara savaşlarında Yarbay Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün başarıları sayesinde düşman ilerleyişi durdu.

Bozcaada : Çanakkale'nin bir ilçesi , Ege Denizi'nde Ülkemize ait iki adadan biridir. Yalı Cami, Alaybey Cami, günümüzde park olarak kullanılan Namazgah ile tarihi çeşmesi, 1870 yılında inşa edilmiş üç nefli Meryem Ana Kilisesi görülmesi gereken tarihi yapılardır.

Gökçeada : Ege denizinin mavi sularında muhteşem bir manzara sunan Gökçeada , Aydıncık plajıyla adaya doğal bir güzellik kazandırmaktadır.

Gelibolu Yarımadası : 1973 Yılında kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan park ,Çanakkale ili sınırları içerisindedir. Birinci Dünya Savaşın da Çanakkale deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerler parkın içerisindedir. 250.000’i aşan Türk şehidinin anıtları buradadır. Savaş alanları ,savaş mezarları ,anıtlar ve savaşla ilgili kalıntılar ‘Tarihi Sit Alanı ‘ ve ‘Kültürel Varlık ‘olarak tescil edilmiştir.

Çanakkale Şehitler Anıtı : Çanakkale savaşlarında şehit olan 253.000 kahramanımızın anısına yaptırılmıştır.

Mecidiye Bataryası , Yahya Çavuş anıtı , 57.Piyade Şehitliği anıtı , Conkbayırı Şehitliği Anıtı , Arıburnu Yarları ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Kazdağı (İda Dağı) : Ege bölgesi ile Marmara bölgesini birbirinden ayıran Kazdağları , Biga yarım adasının en yüksek dağıdır. Kazdağı üzerindeki yerleşimlerden biridir Kalkım ‘ da koturizm, atçılık, trekking yapmak mümkün.

Ayvacık : Çanakkale'nin 87 km. güneyinde, Ayvacık ilçesinde bulunan antik bir liman kentidir. Kentin etrafını çeviren 4 km.lik surların bir kısmı , Akropol'de yer alan Athena Tapınağı buradaki görülmesi gereken tarihi yapılardır.

Troia : Çanakkale İl merkezine 30 km. mesafededir.Burakadi tarihi kazılar devam etmektedir.

Parion (Biga) : Çanakkale ilinini Marmara Denizi kıyısındaki ilçesidir.on yıllarda kentin değişik yerlerinde birçok yapı kalıntısı ortaya çıkartılmıştır.

Kestanbol Termal Kaplıca : Ezine ilçesine 15 km. Marmara Denizi'ne ise 2 km. uzaklıktadır. İltihaplı kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik tüberkülozları, küçük çocuklardaki lenf bezleri şişkinlikleri, üst teneffüs yollarının spazmodik astmatiform sendromları ve serpinti (serosol) tarzında ve antibiyotikler yaparak üst teneffüs yolları ve akciğer hastalıklarında etkilidir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim