Sivas Divriği Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Sivas Divriği Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Divriği ve civarında, M.Ö. 2000'den itibaren çeşitli dönemlerde Hitit, Pers, Makedon, Roma, Sasani, Pavlikian, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar hakim olmuştur.

Fırat nehrinin bir kolu olan Çaltı Çayı vadisi kenarındadır.Eski çağlarda demir üretip , ihraç ederek zenginliği artmıştır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası :İlçe merkezindedir ve UNESCO'nun ''Dünya Mirası'' listesinde yer almaktadır. Mükemmel üç boyutlu detaylı geometrik sitiller ve bitkisel bezemeler bulunmaktadır. Divriği Ulu Camii ve Daruşşifasının dört kapısı vardır. Şifahane Taç Tapısı,Cami Kuzey Taç Kapı,Cami Batı Taç Kapı ve Şah Mahfili Taç Kapısı. Her biri birbirinden farklı eşsiz bezemelerle göz kamaştıran bir mimarlık ve mühendislik harikası niteliğindedir.

Divriği Kalesi ve Kale Camisi, Kesdoğan Kalesi, edit Paşa Camii, Sitte Melik Kümbeti, Nurettin Salih Kümbeti, Naip (Gazezler) Kümbeti, Sinaniye Hatun Türbesi, Ahi Yusuf Türbesi, Pamuk Han, Burma Han, Mirçinge Hanı, Dipli Han, Aşağı Kilise, Yukarı Kilise, Erşün Kilisesi, Odur Kilisesi, Handere Köprüsü, Hüseyin Gazi Türbesi, Seyit Baba Türbesi ve ahşap işçiliğinin çok güzel örnekleriyle süslenmiş çok sayıda konak görülmeye değer tarihi eserlerdir.

Sivas'a karayolu ile 184 km, demiryoluyla 179 km uzaklıktadır.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim