Sivas Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Sivas Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Sivas Türkiye Cıumhuriyeti ‘ nin kurulduğu , en eski ve önemli kentlerinden biridir. Neolitik Çağ'a kadar uzanan , tarihi ve medeni kültüre sahiptir. Maltepe Höyüğü kazıları , ilk yerleşmenin M.Ö. 2600’lerde başlayıp M.Ö. 2000’lere kadar uzandığını göstermektedir.Şehrin kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. M.Ö. 17. yüzyılda Hitit sınırları içinde yer alan kent , M.Ö. 8. yüzyılda Kimmer ve İskit istilalarına uğradı. M.Ö. 6. yüzyıl başlarında Medler'in, aynı yüzyılın ortalarında da Persler'in egmenliğinda kaldı. M.S. (17- 395) yıllarında Roma egemenliğine girdi. Bölge 1071’ den sonra Türk egemenliğine girdi. Osmanlı egemenliğinde eyalet merkezi haline getirilen Sivas; Amasya, Çorum, Tokat, kısmi olarak Malatya ve Kayseri illeri Sivas’a bağlı birer sancak olmuştur.

Sivas'ın Milli Mücadele'nin kazanılmasında önemli bir yeri vardır. Bu mücadelenin hazırlık döneminde Mustafa Kemal Paşa , 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresi'ni topladı.

Cumhuriyet tarihinin de ilk vagon ve lokomotif fabrikası ve Cer atelyesi TÜDEMSAŞ Sivas'ta 1939’da Sivasta kuruldu.

Selçuklu döneminde Gökmedrese, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Ulu Cami gibi önemli eserler yapılmıştır.

Dünyaca ünlü , Orta Asya'dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken getirdiği kangal köpeğide burada yetişmektdir.

Sivas ilinin ilçeleri; Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Geremek, Gölova,Gürün , Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışlı, Ulaş, Yıldızeli ve Zara'dır.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi : 1892 yılında Sivas lisesi olarak yaptırılmıştır. Atatürk Anadolu'da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsuna çıktıktan sonra , Sivas'tan ayrılıncaya kadar bu binada kalmışlardır. 1981 yılında bina onarılarak müze haline getirilmiştir.

Kale Camii : 3. Murat Han'ın vezirlerinden olan Mahmud Paşa tarafından 1580 yılında yapılmış önemli bir eserdir.

Buruciye Medresesi : 1271 yılında, Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında , ilmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmıştır.

Şifaiye Medresesi : 217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıltır. Anadolu Selçuklu tıp okullarının en eskisi ve en büyükleri arasındadır.

Çifte Minareli Medrese : 271 yılında yapılmış , görülmeye değere tarihi eseler arasındadır.İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyn tarafından , tıp okulu ve hastane olarak yapılmıştır.

Gök Medrese : 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yaptırılmıtır.

Gökpınar Gölü : Gürün’ün Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde bulunur. Doğal bir akvaryum görünümündedir.

Gürün Şuğul Vadisi : Şuğul Kanyonu , görülmeye değer , önemli doğal güzelliklerden biridir.

Hafik Gölü : Serbestçe balık tutabileceğiniz gölde , bircok çeşit balık bulunmaktadır.

Divriği Ulu Camii : Mimarlık ve mühendislik harikası olan Divriği Ulu Camii , 1228 yılında Mengücek Beyliği'nin başında olan Ahmet Şah'ın eşi Melike Turan tarafından inşa ettirilmiştir.

Taşhan , Subaşı Hanı , Behrampaşa Hanı , Kurşunlu Hamam , Ulu Camii , Abdi Ağa Konağı da Sivas ‘ ta gezip , görmeniz gereken yerler arasındadır.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim