Eskişehir Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Eskişehir Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Frigyalılar tarafından kurulan Eskişehir iline , Bizans , Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür.

1289'da Anadolu Selçukluları Eskişehir'i Osman Gazi'ye verdi. Orhan Gazi döneminde Karamanlıların eline geçen Eskişehir'i, I. Murad yeniden Osmanlı topraklarına kattı.

Osmanlı'da ilk hutbenin okunması (Osman Bey) , İlk Türk otomobili Devrim'in üretimi , İlk Köy Enstitüsü'nün açılması , İlk Türk lokomotifi Karakurt'un üretimi , İlk jet motoru yenilemesi ve birçok

Eskişehir ili , Yunus Emre , Nasrettin Hoca gibi tarihi kişileri yetiştirmiştir.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir‘in en güzel ve hareketli bölgelerinin başındadır. Porsuk Çayı‘nda bir gondol gezisi yapabilir , Eskişehir’in en önemli bölgelerini su içinden görme fırsatı bulabilirsiniz.

Odunpazarı Evleri Eskişehir‘in dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer almaktadır. Türkmen izleri taşıyan bu evlerde Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır.

Lületaşı Müzesi : 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılan , dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. Kurşunlu Camii ve Külliyesi içindedir.

Yeraltı suları açısından zengin olan Eskişehir’de bir çok kaplıca bulunmaktadır.

Eskişehir Kaplıcası : Suyun ana kaynağı, kaptaj kuyusu olup, sıcaklığı 38-45 ˚C arasında değişmektedir.Eskişehir merkezindedir.

Hasırca Kaplıcası (Merkez): Türkiye’nin 3. derece önemli ve öncelikli kaplıcaları arasında yer almaktadır. İl merkezinde 30 km dir. Romatizmal hastalıklara, dolaşım ve kalp hastalıklarına, sinir sisteminin uyarılmasına ve metobalizma bozukluklarına iyi gelmektedir.

Uyuzhamam Kaplıcası : Alpu ’nun 16 km. güneydoğusundadır. Kaplıca suyu özellikle deri hastalıklarında olumlu etki yapmaktadır.Ama kaplıcada tesis bulunmamaktadır.

Sakarılıca Kaplıcası : İl merkezinin 32 km kuzeyindedir. Nevrit, nevralji, kronik romatizmel hastalıklar, kırık-çıkık sekelleri, kadın hastalıkları, lumbago, diabet, şişmanlık ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.

Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi , Alaaddin Camii , Seyyit Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi Eskişehir ‘ de Görmeniz gereken tarihi eselerdir.

Eskişehir-İstanbul 330 km , Eskişehir-Ankara 245 km , Eskişehir-İzmir 400 km dir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim