Edirne Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Edirne Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Edirne , Marmara Bölgesi'de , Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki Türk ilidir. Edirne, Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının buluştuğu düzlükte kurulmuştur.İl merkezi Yunanistan ‘ a 7 km , Bulgaristan ‘ a 17 km dir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci başkentidir. İstanbul'un fethine kadar 92 yıl boyunca Osmanlı devletinin başkenti olmuştur.

Edirne; Ülkemizi Avrupa’ya bağlayan 5 sınır kapısına sahiptir. Kapıkule Sınır Kapısı , Pazarkule Sınır Kapısı , Uzunköprü Sınır Kapısı , Hamzabeyli Sınır Kapısı Edirnedeki sınır kapılarıdır.

Edirne Sarayı : Şehrin kuzeyinde , Tunca Nehri kenarında , olan sarayın yapımına , 1450'de 1. Murat zamanında başlanmış , Fatih Sultan Mehmet tarafından 1475'te tamamlanmıştır. 1829 yılında Edirne'yi işgal eden Ruslar, sarayı bir ordugah olarak kullanmışlar ve büyük zarar vermişlerdir.

Selimiye Camii : Mimar Sinan‘ın 80 yaşında yarattığı ve “ustalık eserim” diye nitelendirdiği Selimiye Camii , II. Selim’in emriyle yaptırılmıştır.4 minaresini birden uzaktan görebildiğiniz camiinin , kubbesinin yerden yüksekliği 43.28 metre i çapı 31.30 metredir.Camii taş, mermer, çini, ahşap ve sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi , kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

Selimiye Arasta Çarşısı : III. Murat Selimiye camisine gelir sağlamak için yaptırığı , içinde 124 şehrin bulunduğu camiidir.

Bedesten Çarşısı : 1417 - 1418'da Çelebi Sultan Mehmet Eski Cami'ye vakıf olarak yaptırmıştır.

Edirne de , Defterdar Camii ‘ni , Ekmekçizade Kervansarayını , Üç Şerefeli Camii ‘ ni , Edirne Müzesini , Arkeoloji ve Etnografya Müzesini , Türk İslam Eseleri Müzesini , Lozan Müzesini ve Balkan Müzesini ziyaret edebilirisiniz

Edirne-İstanbul arası 235 km , Edirne-Ankara arası 688 km , Edirne-Pazarkule arası 13 km , Edirne-İpsala arası 110 km , Edirne-Tekirdağ arası 141 km , Edirne-Kırklareli arası 65 km , Edirne-Kapıkule arası 18 km dir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim