ısparta Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
ısparta Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Tarihi dönemlerde Hitit egemenliği altındaki Isparta iline daha sonra İyonlar ve Lidyalılar hakim olmuşlardır. Şehir, yöreye özgü el dokuması halılarıyla ve gül yetiştiriciliğiyle tanınmaktadır. Tarihi ve kültürel değerler açısından zengin bir şehirdir.

Sütcüler ilçesindeki Adada Antik Kenti , Pisidia bölgesinin antik kentleri arasında yer almaktadır. Adada Antik Kenti zengin kalıntılarıyla : Sikkeler, Akropol ve Helenistik kuleler, Bizans Bazilikası, tiyatro, mezar anıtı, imparator tapınağı ile gezilmesi gereken bir yerdir.

Antiocheia Antik Kenti Pisidia bölgesinde bulunur. Isparta'nın Yalvaç ilçesine 1 kilometre uzaklıkta bulunan antik kentin surlarının tamamı 3000 metre civarındadır. 5.000 kişilk antik tiyatro ve tarihi yapıya ev sahipliği yapan antik kent her çağdan izler taşımakta.

Men Tapınağı: Ay Tanrısı Men adına yapılan tapınak Yalvaç ‘ a 5 km uzaklıktadır. Men Tapınağı'nın dışında 2 kilise, stadyum ve evler bulunmaktadır.

Hoyran Adası ve Kaya Mezarlar: Yalvaç ilçesine 24 km uzaklıktadır.

Kubad Abad Sarayı , Eğirdir Kalesi , Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Kutlubey Ulu Camii, Mimar Sinan Camii, Kavaklı Camii, Eğirdir Hızırbey Camii, Yalvaç Devlethan Camii, Firdevs Bey Bedesteni, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Ayastefanos Kilisesi Isparta'da yer alan ve gezebileceğiniz tarihi eserler.

Kentte Isparta Müzesi, Uluborlu Müzesi, Yalvaç Müzesi ‘ ni gezebilir , Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı , Tota Yaylaları ve İçmeleri , Milas Mesire Yeri , Eğirdir Gölü, Eğirdir de Kovada Gölü , Karacaören Baraj Gölü , Gölcük Krater Gölü ve Milli Parkı ve Lavanta Vadisi ‘ ni ziyaret edebilirsiniz.

Mağara bakımından turizm potansiyeli yüksek olan şehirde , İnönü Mağarası (Eğirdir), Kuz Mağarası, Zindan Mağarası, Pınargözü Mağarası görmeniz gereken yerler arasında.

Kış sporlarına ilginiz varsa Davraz Kayak Merkezi'ni gitmenizi tavsiye ederiz.

Antalya Isparta arası yaklaşık 128 km , Denizli Isparta arası yaklaşık 170 km , Ankara Isparta arası yaklaşık 423 km , İzmir Isparta arası yaklaşık 412 km ‘dir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim