Balıkesir Erdek Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Balıkesir Erdek Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek , Marmara Denizi’ndeki Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan Erdek Körfezi’nde yeralır. Erdek tarihi M.Ö. V yuzyıla kadar dayanır.Eski adı Artake dir. 1339 yılında Orhan Gazi’ nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilip Türk egemenliğine geçmiştir. Türkiye'nin ilk sayfiye yerleri arasındadır.

Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile önemli bir turizm merkezidir.

Kurbağlı plajı : yazlık evlerin bulunduğu , yemyeşil bir plajdır.

Çuğra plajı : Erdek ‘ in en önemli plajıdır.Birçok konaklama tesisi mevcuttur. Altın gibi incecik kumu, berrak denizi ve Kapıdağ'ın nefes kesen manzarasında , mükemmel bir tatil yapma fırsatı sunuyor.

Seyyit Gazi Tepesi :Kale sur yıkıntılarının bulunduğu tepede , eski kilisenin temel kalıntıları ve Seyit Gazi Türbesi vardır.

Kyzikos antik kenti : Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan , Erdek e 8 km uzaklıkta antik bir kenttir. Thessalia’dan göç ederek buraya gelen Dolionlar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Büyük bir tarihe tanık olan Kyzikos Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış.

Ortaçağda inşa edildiği sanılan Palata çeşmesi ‘ni ve Kirazlı Mnastırını ziyaret edebilir , Apostol’da piknik yapabilirsiniz.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim