Balıkesir Ayvalık Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Balıkesir Ayvalık Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Ayvalık , Balıkesir ilinin Ege bölgesindeki ilçesidir. Ayvalık Türkiye ‘ nin önemli truzim yerlerinden biridir. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. İlkçağda Misya, Hititler, Frigler, Lidya, ortaçağda Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. yüzyıldan itibaren de Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir.

Ayvalık ilçesine bağlı 23 ada bulunmaktadır.Bu adalardan en büyük olanı ve yerleşime açık olan tek ada Alibey (Cunda) Adasıdır.Diğer adaların tümü milli parktır. İrili ufaklı adaları şunlardır : Çıplak, Yumurta (Kaşık), Büyük Güneş, Küçük Güneş, Büyük Karaada (Akvaryum), Karaada, Lale(Soğan), Yuvarlak, Yellice(İncirli), Kamış, Pınar (Kılavuz ya da Mosko), Taş Adası, Yelken, Yalnız, Küçük Maden, Maden, Alibey (Cunda), Hasır, Dolap, Kutu, Balık, Yumurta (Balıkla Çiçek arasındaki), Çiçek, Kayabaşı, Kız Adası, Poyraz, Tavuk, Güvercin.

Sarımsaklı Plajları ve Alibey Adası'nda ise deniz turizmi gelişmiştir. Sarımsaklı plajları , Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.Plaj 7 kilometre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir.Konaklayabileceğiniz birçok tesis , lokanta ve kafeterya bulunmaktadır. Altınova, Ayvalık ilçe merkezine 13 kilometre mesafede olan belde, gezi yerleri ve piknik alanları ile ormanın içerisinde dinlenebilmeye fırsat sağlamaktadır.

Ayvalık ta Ayiu Nikolau Manastırı , Aya Paraskevi Manastırı , Alibey(Cunda) Adasında Çamlı Manastırı , Leka Panaya Manastırı , Ayışığı Manastırı , Ayos Apostolos Manastırı bulunmaktadır.

Hayrettinpaşa Camii , Saatli Camii , Çınarlı Camii , Şehitler Camii vardır.

Ayos Dimitriyos , Taksiyarhis Kilisesi , Ayos Yannis , Meryemana Kilisesi , Ayos Yorgis , Kato Panaya Kilisesi , Faneromeni Kilisesi gibi kiliseler bulunmaktadır.

Şeytan Sofrası, Çamlık Orman Kampı’nın yukarı kısmında bulunmaktadır. Geçmiş zamanda bir lav birikintisi olan şeytan sofrasının tepe kısmı yuvarlak bir sofraya benzemektedir. Demir bir kafes içerisinde şeytana ait olduğu söylentilerinin geçmişten günümüze sürdüğü çok büyük bir ayak izi bulunmaktadır.

İlçe karayolu ile İzmir'e 155, Bursa'ya 277, Çanakkale'ye 167, Ankara'ya 657, Alibey Adası'na 8 kilometre mesafededir.

Ayrıca Ayvalık'ta her yıl kış aylarında geleneksel olarak deve güreşleri de düzenlenmektedir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim