Balıkesir Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Balıkesir Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Eski adı Karesi olan Balıkesir kentinin , geçmişi MÖ 3000 lere dayanmaktadır. Antik Çağdaki adı Misya 'dır.Karesi ismini ise Karesi Bey ‘ in kurduğu Karesi Beyliğinden alır. Balıkesir Kurtuluş Savaşı ‘nda Redd-i İlhak Cemiyetini kuran ve düşmana karşı koyan ilk illerden biridir.

Önemli turizm merkezleri Altınoluk , Ayvalık , Edremit , Akçay , Burhaniye , Ören ve Erdek `tir.Balıkesir tarihi zenginlikleri bakımında da önemli bir şehirdir.

Şehrin iki denize kıyısının olması sayesinde yaz dönemi içerisinde deniz turizmi yaşanmaktadır.Balıkesir ili Ayvalık ilçesinde Sarımsaklı , Altınova , Alibey Adası , Şahinkaya plajları , Bandırma ilçesinde Koçakum ve Tanaca , Edremit ilçesinde Akçay , Altınoluk , Burhaniye ilçesinde Ören plajları ile ünlüdür.

İlde bir çok kaplıca bulunmaktadır.Romatizmal hastaklılara , miğde ve bağırsak hastalıklara iyi gelen şifalı sular bulunmaktadır.İl merkezinde Pamukçu , Kiraz kaplıcaları , Edremit ilçesinde Güre , Derman kaplıcaları , Susurluk Kepekler , Yıldız gibi birçok kaplıca vardır. v

İlde av turizmi , yat turizmi ve birçok tur olanağı yapılabilir.

Edremit ilçesinin Altınoluk bucağında Antandros, Erdek , Bandırma önemli antik yerleşim bölgeleridir.

Balıkesir de Atatürk Parkı , Saat Kulesi , Alibey(Cunda) Adası , Pordoselene Kulesi , Tavşan Kulakları Tepesi , Delikli Taş Ve Kartal Yuvası , Akçay , Sarıkız Heykeli , Altınoluk , Güre , Yörücekler , Hisarköy , Ören , Alacaoluk Kalesi , Marmara Adası , Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti , Kuva-yi Milliye Müzesi , Kazdağı Milli Parkı , Zağnos Paşa Camisi , Yeşilli Cami , Hamidiye Camisi , Kurşunlu Cami , Kuşcenneti Milli Parkı gezilecek yerlerinden sadece birkaçıdır.

Balıkesir’e kara, hava, demir ve deniz yolu ile ulaşım yapılmakta. Ankara, İzmir, İstanbul, Çanakkale ve Bursa ‘ dan karayolu ile Ankara ve İzmir ‘ den demiryolu ile İstanbul ‘ dan deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir.

Balıkesir ili İstanbul’a 394 km , Ankara’ya 533 km , İzmir’e 173 km uzaklıktadır.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim