Antalya Manavgat Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Antalya Manavgat Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Manavgat Antalya ilinin 2. Büyük ilçesidir. Manavgat ilçesi , Antalya’ya 72 km uzaklıkta olup İlçe merkezi Akdeniz ‘ den 4 km uzaklıktadır.

Manavgat ‘ ın yerleşim merkezi oluşunun M.Ö. 150-200 yılları arasında olduğu düşünülmektedir. İlçeye her yıl binlerce turist gelir. Turizm ilçenin en önemli ekonomik kaynağıdır. 64 kilometrelik sahil şeridi , Manavgat Şelalesi , Side , Selge , Seleukia , özel çevre koruma alanları, tatil köyleri ile ilçede turizm oldukça gelişmiştir.

Manavgat Şelalesi : Manavgat ilçesinin 3 km. kuzeyinde bulunan şelale görülmeye değer bir manzara oluşturur.Şelale çevresinde piknik yapılabilir ve ya buradaki lokantalarda balık yenebilir. Ulaşım, Manavgat'tan kalkan minibüslerle sağlanır.

Side : Manavgat'a 7 km uzaklıkta olan Side tarihi Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı doğanın ve tarihin içe içe girdiği turizm beldesidir.Side tarihi Hititlere kadar uzandığını söylenmektedir. Yunanlılar MÖ 7. yüzyıl göçler sırasında Side'ye gelmişlerdir. Side MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546'da da Persler'in egemenliğine girmiştir. 15. yüzyılda kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır. Ancak ne Osmanlılar ne de Selçuklular Side'de yerleşim kurmadıklarından , Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlere rastlanmaz.Görülmeye değer tarihe sahiptir.Manavgat ilçesinden ulaşım yapılabilir.

Selge : Serik'in 35 km. kuzeyinde , eski bir dağ kenti olan Selge'ye Köprülü Kanyon Milli Parkı'ndan sonra dik virajlı, 14 km.lik stabilize yoldan gidilir. Doğa güzelliği bakımında çok zengin olan köprülü kanyondan geçen yol üzerinde Göreme'deki Peri bacalarına benzeyen ve bütün dağ yamacını kaplayan oyuntulu kayalar vardır.

Seleukia:Side'nin 23 km. kuzeydoğusunda Sinler Köyü'ne ise yaya olarak bir saat uzaklıkta bulunan bu antik kenttir. Antik kentin özellikle çam ormanlarının süslediği çok güzel bir doğa görünümü vardır. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan kent tüm ovayı ve denizi gözler önüne serer. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmektir.

İlçenin güneyinde yer alan Sorgun ve Titreyengöl alanlarında konaklama tesisleri ve tatil köyleri inşa edilmiştir.

Köprüçay, Manavgat ve Dragon nehirleri Akdeniz'deki Cehennem Suyu rafting yapılabilir.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim