Muğla Fethiye Tarihi - Turistik - Gezilecek yerler

Piyasalar
Dolar :
Euro:
Sterlin:
Riyal:
Şehirler Arası Mesafe

Kilometre
Muğla Fethiye Tarihi - Turistik mekan bilgileri

Adrenalin ve doğayı seviyorsanız mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biridir Fethiye. İlk defa gideceklerin bugune kadar niçin gitmediklerini sorgulayacağı yerdir Fethiye.

Fethiye eski çağlardan günümüze kadar önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Likyalılar bu kenti yönetmiş ve Telmessos adıyla anılmıştır. Fethiye Milattan Önce 6. Yüzyılda tarihinde Perslerin egemenliğine girmiş, M.Ö.333 (4.YY.) tarihinde kent Büyük İskender tarafından alınmıştır. Büyük İskender in ölümünden sonra Telmessos bir süre Mısır Kralı Ptalomus’un egemenliğine geçse de daha sonra Roma İmparatorluğu kenti almış ve kentin adı bu dönemde uzak diyar anlamına gelen Makri adıyla anılmıştır. Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesinin ardından Fethiye Doğu Roma İmparatorluğunun sınırları içinde kalmıştır. 1280 li yıllarda Menteşe Beyliğinin kurucusu Menteşe Bey, Fethiye yi Bizanslıların elinden almıştır. 1424 yılında ise Osmanlı topraklarına geçmiştir. Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber Muğla İline bağlananmıştır. Fethiye ismi Şam’dan havalanarak Teberiye yakınlarında uçağı düşürülen ve şehit olan ilk pilotlarımızdan Fethi Bey in ismi anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Ölüdeniz e gitmek isterseniz yokuşlu inişli bir yolu aşarsınız (Fethiyeden 14km sonra) ve birden müthiş bir mavi çıkıverir karşınıza Belcekız Koyu . Koyun içinden uzanan kumsalı yürüdüğünüzde ise Ölüdeniz'i görürsünüz. Ölüdeniz adeta büyülü gibidir, kıpırtısız durur öylece. Dibinde tek bir yosun bile bulamassınız, beyaz bir kumla örtülüdür. Suyun ve dibinde kumun kırdığı ışık turkuaz bir renk verir.

Belcekız adı aslında bir efsaneye dayanıyor. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Günün birinde yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzeller güzeli Belcekız'ı görür. Görür görmez ona aşık olur, vurulur.

Kızın da yüreğine ateş düşer. Fakat delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşır ve gözden kaybolur. Belcekız hep kıyıda, sevgilisini bekler. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşür, sevişirler. Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına kopar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. Babası ise oğlunun gönül macerasını bilmektedir. Oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır.

Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba ile oğulu arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan baba bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. "Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir". Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atarak ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yer Belcekız, oğlanın öldüğü yer Ölüdeniz diye anılır. Günün ilerleyişine göre rengi değişip duran deniz belki de bir oğlana bir kıza yanmaktadır.

Ölüdeniz de mangal yakmak Mayıs – Ekim ayları arasında yasakdır. Şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün olmakla birlikte Otopark duş-WC hizmetleri ücretsizdir. Otopark güvenlik kameraları ve görevliler ile denetim altına alınmış olup Plajda su sporları (kano, parasailing, su kayağı, banana) işletmesi de vardır.

İsterseniz yaklaşık 2.000 m yükseklikten Blabağ ın doruklarından yamaç paraşütü ile yeryüzüne inebilir ve bu muhteşem doğayı gökyüzünden izleyebilirsiniz.

Fethiyede gidebilceğiniz ender görülen yerlerden biri de Kelebekler Vadisidir. milyarlarca, kelebeğin kayaları, ağaçların gövdelerini ve yapraklarını, kısacası her yeri bir örttüğünü görmek çok şaşırtıcı gelebilir. Önce bunu fark edemezsiniz doğal görüntü böyleymiş gibi gelir. Fakat bir ses, bir hareketle havalanıveren kelebekler gökyüzünü kaplar, vadiye gölge düşürür.

© Copyright 2013 Rent A Car Monster - Tepe Web Tasarim